5 filmów tanecznych, które powinien znać każdy tancerz

Jeśli taniec to Twoja pasja, to zapewne nie chcesz ograniczać się do poznawania go tylko na zajęciach tanecznych. Na szczęście można to robić również na przysłowiowej kanapie przed telewizorem - oczywiście za sprawą filmów tanecznych. Hollywood ma bardzo długą tradycję produkcji filmów dla tancerzy, a poniżej wypisaliśmy kilka takich, które każdy adept tańca powinien znać, ponieważ stanowią nie tylko dobre kino, ale także świetny materiał szkoleniowy. Oto nasze ulubione "klasyki gatunku" 😀


Footloose (1984)

Pierwszym filmem na na naszej liście dla tancerzy jest legendarny “Footloose” z 1984 roku z niezapomnianą rolą Kevina Bacona. Opowiada historię młodego chłopaka z wielkiego miasta, który przeprowadza się do niewielkiej miejscowości, w której - jak się okazuje - zabronione jest słuchanie muzyki rockowej i taniec. Bohater zbiera nowo poznanych rówieśników i wraz z nimi buntuje się przeciwko lokalnej władzy, pokazując wszystkim, że ekspresja przez taniec to nic złego, a wręcz przeciwnie. “Footloose” uznawany jest często za jeden z najlepszych filmów tanecznych w historii nie tylko ze względu na doskonałe choreografie i ukazanie rock’n’rolla jako stylu tanecznego, ale przede wszystkim właśnie za ten inspirujący morał. Obejrzenie tego filmu zainspiruje Cię do otwarcia się i znacznie większej ekspresji w tańcu - a to sprawi, że będzie sprawiał Ci on znacznie więcej przyjemności! A jeśli nie lubisz “starych” filmów z lat 80., nic straconego! W 2011 “Footloose” doczekał się remake’u, który zebrał prawie tak samo dobre oceny wśród miłośników tańca w filmie!


Step Up (2006)

Film znany w Polsce pod tytułem “Step Up - Taniec Zmysłów” często traktowany jest przez odbiorców jak zwykły amerykański film romantyczny. Oczywiście, wątek miłosny jest kluczowy dla całej fabuły, ale jednak jest to przede wszystkim doskonały i bardzo inspirujący film taneczny. Jego bohater - Tyler - jest ulicznym tancerzem hip-hop, który wpada w kłopoty z prawem i zostaje skazany na prace społeczne elitarnej szkole artystycznej. Tam poznaje Norę, która stanowi jego zupełne przeciwieństwo - jest ułożoną uczennicą w pełni poświęconą trenowaniu baletu. To właśnie to zderzenie światów jest najlepszym elementem “Step Up”. W filmie pokazane są choreografie, które łączą w sobie te - zdawałoby się - bardzo odległe style, zachęcając tym samym do poszukiwania i poszerzania swoich tanecznych inspiracji i wychodzenia poza swój podstawowy styl.


First Position (2011)

Najbardziej nietypowy film taneczny na naszej liście, ponieważ w tym wypadku mamy do czynienia z dokumentem. Pokazuje on zmagania sześciu uczestników Youth American Grand Prix - niezwykle prestiżowego konkursu baletowego, którego laureaci mają szanse na zostanie największymi gwiazdami baletu na świecie. Ten film to nie tylko perfekcyjnie wykonane choreografie na scenie, ale przede wszystkim sceny pokazujące poświęcenie i trud, jaki każdy tancerz musi włożyć w swój warsztat. Często wiąże się to z niezliczoną ilością wylanego potu i łez, ale zazwyczaj przynosi fenomenalne rezultaty. Dlatego właśnie “First Position” to nie tylko trzymający w napięciu i bardzo ciekawy dokument, ale przede wszystkim doskonały materiał inspiracyjny dla wszystkich tancerzy.


Center Stage (2000)

Nieprzypadkowo wymieniamy ten film zaraz po “First Position”, ponieważ zasadniczo jest to jego fabularny odpowiednik. Znany w Polsce również pod tytułem “Światła Sceny” ten film taneczny opowiada historię 12 niezwykle utalentowany tancerzy, którzy próbują dostać się do jednej z najbardziej prestiżowych grupy baletowych na świecie. Fabuła prowadzi nas przez mordercze treningi, kryzysy i załamania, ale także fantastyczne choreografie, pokazując bardzo ważny morał - aby być doskonałym tancerzem trzeba mieć przede wszystkim ogromną pasję, a talent i wykształcenie - choć wśród profesjonalistów również ważne - odgrywają drugoplanową rolę.


Singin’ in the Rain (1952)

Absolutny ojciec wszystkich filmów tanecznych i jeden z najbardziej kultowych obrazów w historii całej kinematografii. “Deszczowa Piosenka” - bo taki jest jej polski tytuł - opowiada o perypetiach aktorów kina niemego, którzy muszą odnaleźć się w zupełnie nowych realiach związanych z wprowadzeniem dźwięku do kin. To nie tylko zabawna komedia, ale także film pełen legendarnych choreografii i piosenek, takich jak np. tytułowa z kultowym tańcem z parasolką. Odtwórcy głównych ról wpłynęli znacząco na całe pokolenia tancerzy i historię tańca w ogóle. Dość powiedzieć, że Michael Jackson inspirował się Genem Kellym nie tylko w swoich ruchach scenicznych, ale również w doborze swoich legendarnych strojów. “Deszczowa Piosenka” to film kluczowy dla zrozumienia tańca jako sztuki, ale także znalezienia w nim luzu i dodatkowych pokładów przyjemności. A to bardzo ważne!


Powyższe filmy stanowią jedynie wycinek całej filmowej twórczości skupionej na tańcu i tancerzach, a na naszych ekranach ciągle pojawiają się nowe, bardzo ciekawe propozycje - takie jak chociażby “La La Land” z 2016 roku. Warto jednak swoją przygodę z filmami tanecznymi zacząć od tych, które zaproponowaliśmy, wyrobić sobie o nich opinię i na jej podstawie szukać kolejnych inspiracji.


0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie